Pasta Pandispanyası Nasıl hazırlanır?

Pasta dediğimiz zaman tabii ki ilk olarak aklımıza pandispanya geliyor. Çünkü pastayı hem fiziki olarak hem de lezzet olarak ayakta tutan önemli detay pandispanyadır. Pandispanya güzel kabarmalı, yağsız olmalı ve içi göz göz olmalıdır. Öncelikli olarak pandispanyanın malzemeleri oda bekletilmelidir. Yumurtanın beyazı ve sarısı ayrı çırpılmalı, daha sonrasında karıştırma işlemine geçilmelidir. Diğer malzemelerle karıştırılırken mikser yerine tahta kaşık veya spatula kullanılmalıdır.

Pasta Malzemelerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Pasta malzemeleri taze olmalıdır. Verilen ölçüler dikkate alınmalıdır. Farklı ölçülerde uzun süre kalan ürünler pastanızın tadını ve kıvamını etkileyebilir. Bu yüzden tarife sadık kalınmaya çalışılmalıdır.

Kalıplar Nasıl Kullanılır?

Bir diğer mühim konu ise pasta kalıplarının kullanılışıdır. Pişirme önerilerinde verilen kalıp ölçülerine dikkat edilmelidir. Pasta yaparken kelepçeli kek kalıpları bu iş için oldukça uygundur. Kalıp tariften ne büyük ne de küçük olmalıdır. Bu şekilde pasta ne küçük kalır ne de kalıptan taşar. Pişirmeden önce kalıp tereyağıyla yağlanmalıdır. Daha sonrasında hafif bir şekilde unlanmalıdır. Un yerine kat izlerinin oluşmamasına dikkat edilerek yağlı kâğıt da kullanılabilir. Kalıba koyma işleminde kek harcının kalıbı tamamen doldurmamasına dikkat edilmelidir. ¼ oranında boşluk kalmalıdır.

Pandispanya Piştikten Sonra Hemen Çıkartılır Mı?

Eğer yağlı kâğıt kullanırsanız, pandispanyayı piştikten hemen sonra çıkarabilirsiniz; bu mümkündür. Ama siz öyle yapmamaya özen gösterin. Pandispanyanın biraz dinlenmesini sağlayın. Pandispanya piştikten sonra fırının kapağını açık bırakın ve fırın ile oda sıcaklığının eşleşmesini bekleyin. Soğuduğuna emin olduktan sonra streç film sarın ve buzdolabında bir gün bekletin.

Pastaya Nasıl Şekil Verilir? Pasta Nasıl Süslenir?

Pandispanyanın aralarına isteğe göre yağlı krema, krem şanti, ganaj ve çikolatalı krema gibi krema çeşitlerini kullanarak sürebilirsiniz. Buna başlamadan önce pandispanyayı dikkatli bir şekilde katlarına ayırmalısınız. Üst dilimin bombe yapması durumunda hafifçe tıraşlamalı ve az süt veya su ile ıslatmalısınız. Kremanın soğuk olmamasına ve çok katlı olmamasına dikkat etmelisiniz. Eğer meyve kullanılacaksa suyunun süzdürülmüş olmasına, taze ve zedelenmemiş olmasına dikkat etmelisiniz. Kuruyemiş koyulacaksa dikkatlice ayıklamalısınız. Ayrıca kremanın her tarafta olmamasına ve kendini hafif bir şekilde belli etmesine dikkat etmelisiniz. Pasta süslerken uzun ve geniş bir spatula kullanmaya özen göstermelisiniz. Pastanın üstünü çikolata, inci, meyve tanesi ve küçük pasta süsleriyle süsleyebilirsiniz.