REÇEL YAPARKEN

Reçel yaparken olgun ve taze meyveleri seçin. Seçtiğiniz meyvelerin büyüklüklerinin aynı olmasına özen gösterin. Büyük meyveleri diğerleriyle aynı ebatta doğrayın. Ocaktan almadan önce limon ya da limon tuzu ile reçeli kestirmeniz gerekir. Bu işlemi yapmazsanız reçeliniz şekerlenecektir. Limon ekledikten sonra reçeli bir iki dakikadan daha fazla kaynatmamak gerekir. Meyveleri reçelin şurubuna attıktan sonra çabuk kaynatırsanız parlaklığını, rengini ve kokusunu kaybetmez.

REÇEL YAPIM ŞEKİLLERİ...

Reçelinizin yapım şekli kullanacağınız meyvenin yumuşak veya sert olmasına göre değişir.

Yumuşak Meyvelerden Reçel Yapımı

Yumuşak meyvelerden iki farklı yöntemle reçel yapabilirsiniz. Vişne, çilek, ahududu, gül, erik, şeftali gibi yumuşak dokulu meyveler ekşiliklerine göre, üzerine uygun miktarda şeker dökülerek bir gece bekletilir. Bu şekilde toz şeker meyvelerin suyunu çeker ve sulanır. Bu yöntemle reçel yaparken su eklemeye gerek kalmaz. Kıvamlı şurup hazırlanır ve meyveler içine atılıp kaynatılır. Ocaktan almadan önce içine limon suyu ekleyip bir taşım daha kaynatılır.

Sert Meyvelerden Reçel Yapımı

- Ayva, armut, elma, portakal gibi sert dokulu meyveler önceden birkaç dakika haşlanır ve kaynayan şuruba atılarak pişirilir.

REÇEL NASIL SAKLANIR?

Reçel ve marmeladınızı ocaktan indirdikten sonra soğumasını bekleyip uygun kavanozlara doldurun. Daha sonra kapaklarını sıkıca kapatın. Ters çevirip kuru ve loş bir yerde saklayın.

REÇEL KIVAMININ TUTTUĞUNU NASIL ANLARIZ?

Reçel yaparken kıvama gelip gelmediğini birkaç şekilde anlayabilirsiniz.

  • Kaynamakta olan reçelden bir damla alıp tırnağınızın üzerine ya da temiz bir tabağa damlatın.
  • Damla yayılmıyor ve şeklini koruyorsa reçelin kıvamı tutmuştur.
  • Su dolu bir bardağa reçelden bir damla damlatın. Damla dağılmadan bardağın tabanına kadar inerse reçelinizin kıvamı uygundur.
  • Reçel kaynarken üzerinde oluşan köpük hafifçe kızarmış ve içindeki meyveler şeffaflaşmış ise reçeliniz olmuştur.

MEYVEYE GÖRE ŞEKER ORANI NASIL AYARLANIR?

Reçele koyacağınız şeker miktarı meyvelerin tatlı ya da ekşi olmasına göre farklılık gösterir. Çok tatlı meyveler için, 1 kg meyveye 1 kg şeker Daha az tatlı meyvelerin 1 kg'ina 1.5 kg şeker Ekşi meyvelerin 1 kg'ina 2 kg şeker ölçüsü uygundur.

Farklı bir reçel tarifi denemek isteyenler aşağıdaki tarifimize bakabilirler.

https://www.sofra.com.tr/tarifler/kahvaltiliklar-ve-atistirmaliklar/zencefilli-portakal-receli