Sofra

Dama ve spiral kurabiye

Dama ve spiral kurabiye
  • 16 Kişilik
  • Yemek Daveti, Piknik, Kutlama
  • Ev Yapımı
Sofra Tarifi

MALZEMELER

SADE SABLE HAMURU İÇİN:100 gram un (1 su bardağından bir parmak eksik)2 yemek kaşığı pudra şekeri60 gram tereyağı1 adet yumurta1 paket vanilya2 yemek kaşığı toz badem1 tutam deniz tuzuKAKAOLU SABLE HAMURU İÇİN:1 yemek kaşığı kakao2 yemek kaşığı pudr şekeri60 gram tereyağı1 yemek kaşığı toz badem1 adet yumurta100 gram un1 tutam deniz tuzuKURABİYELERİ YAPIŞTIRMAK İÇİN:2 adet çırpılmış yumurta sarısı


YAPILIŞI

1- HER iki sable hamurunun malzemelerini ayrı kaplara alıp, pürüzsüz bir kıvam alana kadar yoğurun. Streç filme sarıp buzdolabında 15-20 dakika bekletin. Her iki hamuru da iki parçaya ayırın.

2- Hamurların birer parçasını yarım santim kalınlığında ve dikdörtgen şeklinde açın. Damalı kurabiyeler için 5-6 mm genişliğinde ve 15 cm uzunluğunda şeritler kesin. Kenarlardan artan kısımları ayrı ayrı toparlayın. Bir adet sade bir adet kakaolu iki şeridi aralarına yumurta sarısı sürerek yan yana yapıştırın. Üzerine ikinci katı renkleri alt sıranın tersi olacak şekilde yumurta sarısı sürerek yerleştirin. Toparladığınız sade sable hamurunu açın ve şeritlerin etrafına yumurta sarısı sürerek yapıştırın. Streç filme sarıp buzdolabında yarım saat dinlendirin. Dolaptan alıp bir parmaktan biraz ince olacak şekilde dilimleyin.

3- Spiral kurabiye hamurların ikinci parçalarını eşit kalınlıkta ve uzunlukta büyük dikdörtgenler olacak şeklinde açın. Aralarına yumurta sarısı sürüp üst üste koyun. Rulo yapıp streç filme sarın ve buzdolabında yarım saat dinlendirin. Dolaptan alıp bir parmaktan biraz daha ince olacak şekilde kesin.

4- Kurabiyeleri pişirme kağıdı serilmiş fırın tepsisine yerleştirin. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında 15-20 dakika kadar pişirin. Ilık servis yapın.