Kateşinler + C Vitamini

Kateşinler tümör oluşumunu, bakteri ve virüslerin yayılmasını, hücre büyümesini engeller aynı zamanda antienflamatuvar, antioksidatif etkilerden sorumlu çok işlevli biyoaktif moleküllerdir.

Çay seven biriyseniz, yaşadınız!

Çayda çokça bulunan bu bileşikler, muhteşem antioksidan kaynaklarıdır. Kateşinleri tek başına tüketmek, maalesef biyoyararlanım için işe yaramıyor. Bağışıklığımız için olmazsa olmaz, kolajen sentezinde kullanılan C vitamini, kateşinlerin sindirimi için gerekli asidik ortamı hazırlayıp kateşinlerin yapısının bozulmasını önler, böylece kateşinlerin emilimini bağırsaklarımızda optimize eder ve vücudumuzun antioksidanlardan en iyi şekilde yararlanmasını sağlar.

En iyi yiyecek eşleştirmeleri: C vitamininden zengin meyveler ile demlenmiş çay veya çay bazlı bir smoothie. Limon suyu ve çayın klasik kombinasyonu, mükemmel bir örnek olarak sayılır. Her zaman limonu taze kullanmak en iyi sonucu verir!

C Vitamini + Bitki Bazlı Demir Kaynağı

C Vitamini; fasulye, mercimek, fındık, tohumlar ve ıspanak gibi yüksek bitkisel demir içeren yiyeceklerin emiliminde de büyük rol oynar. Vücudumuz hormon yapmak ve kandaki oksijeni taşımak için demire ihtiyaç duyar. Bitki bazlı yiyeceklerde bulunan demirin sindirimi için C vitamini, çözünülebilir bir ağ yaratıp doğru ortamı sağlar ve emilimi arttırır. En iyi yiyecek eşleştirmesi mercimek çorbasına limon sıkmak, humus ile çiğ renkli biber tüketmek.

Kalsiyum + D Vitamini

Kalsiyumun kemik sağlığı için çok önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak sadece kalsiyum tüketmek (mesela süt) bağırsaklarımızın kalsiyumu doğru sindirmesi için yeterli değil. D Vitamini ile beraber tüketmek, kalsiyumun biyoyararlanımı için en iyi seçenek! Araştırmalar, yeterli D vitamini ile eşleştirilmediğinde, kalsiyumun yalnızca %10-15'inin emilebildiğini göstermiştir.

D vitamini yağda çözündüğü için, yağ dokumuzda uzunca depolanır. Sonuç olarak vücudumuzda her zaman bir miktar D vitamini bulunur, sürekli kalsiyum ve D Vitamininden zengin yiyecekleri beraber tüketmeniz gerekmez. Ancak gün içinde D vitamininden ve Kalsiyumdan zengin yiyecekleri tükettiğinize dikkat etmek çok önemlidir.

En iyi yiyecek eşleştirmeleri: D vitamininden zengin balıklar (somon, ton balığı) ile kalsiyum açısından zengin turpgiller (brokoli veya pancar, şalgam suyu). Bu kombinasyonlardan bahsetmişken, kalsiyumdan zengin süt ve yoğurt tüketmek önemlidir; D vitamini takviyeli bitki bazlı sütleri de kullanabilirsiniz!

D Vitamini + Magnezyum

Araştırmalar, D vitamininin ayrıca, hücre onarımı ve kalp atış hızını kontrol altına almak gibi görevleri olan bir mineral olan magnezyumun bağırsaktan emilimini arttırdığını açıklıyor. Hatta, durum karşılıklı! Magnezyum da D Vitamini sentezi için önemli bir faktördür. En iyi yiyecek eşleştirmeleri: Somonlu ve kabak çekirdekli salata, mantar sote ile kaju

Karbonhidratlar + Protein

Yiyeceklerin emilimini iyileştirmek, işleri yavaşlatmakla ilgilidir. Tokluk, enerji ve egzersiz sonra iyileşme için önemli bir kombinasyon olan "karbonhidrat ve proteinler"in beraber tüketilmesi, işleri yavaşlatır. Nasıl mı? Sebze ve meyveler dahil olmak üzere, vücudunuz karbonhidrat tükettiğinde bunlar glikoza dönüşür; vücudun ana enerji kaynağı. Doğal olarak, kan şekeri seviyemiz çok hızlı artar ve kan şekerinin yükselmesine neden olur. Zamanla bu durum, insülin direncine ve yüksek kan şekeri seviyelerine yol açarak prediyabet ve diyabet riskini arttırır.

Proteinler karbonhidratlardan daha yavaş parçalanır. Karbonhidratlarla beraber tüketmek, onların da daha yavaş parçalanmasını sağlar ve kan şekeri seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olur.

En iyi yiyecek eşleştirmeleri: yulaf ezmeli omlet, protein tozu ile yulaf ezmesi, elma dilimleri ve fıstık ezmesi. (Amaç rafine edilmiş şeker yerine, kommplex karbonhidratları doymuş yağ oranı düşük protein ile eşleştirmek)