1- Kendinizi çok aç hissettiğiniz zaman meyve yiyerek bu duruma son verebilirsiniz. Bu durumlarda kesinlikle hamur işleri ya da çikolata gibi kalorili besinlerden uzak durmalısınız.

2- Stresli olduğunuz anlarda hemen kendini mutfağa atan birisi misiniz? Böyle bir yapınız varsa böyle durumlarda bir avuçtan fazla olmamak kaydıyla fındık tüketebilirsiniz. Fındık yeme eğiliminizi azaltarak sizi mutfaktan uzak tutacaktır. Yine aynı şekilde bir açlık hissettiğinizde kabuklu yemişler tüketebilirsiniz.

3- İştahınız son zamanlarda iyice arttı ve buna dur diyemiyorsanız gün içerisinde tüketeceğiniz kafein size yardımcı olacaktır. Yeteri kadar kafein alarak bu duruma son verebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken kafeinin fazla alınarak diğer rahatsızlıklara yön verilmemesidir.

4- Uzman bir görüşe göre gün içerisinde ağzı birkaç kez fırçalamak ferah bir nefese kavuşturacağı için fazla yiyerek bu ferahlığı bozmak istemeyeceksiniz.

5- Eğer dışarıda yeme gibi bir zorunluluğunuz yoksa dışarıda yemek yemeyin. Dışarıda yenilen tarzı ne olursa olsun gıdalar kalorili ya da kimyasal katkılı olabileceğinden kilo ya da hastalık yapabilir. Dışarıda yeme gibi bir mecburiyetiniz varsa ayran ve simitle açlığınızı bastırabilirsiniz.

6- Yapılan araştırmalara göre uyku düzeni tam olarak oturmamış kişiler iştah kontrolünde zorlanıyor. Bu gibi durumlara meyil vermemek için uyku düzeninizi kontrol altına almalısınız. Her gün en az 6 saat uyumaya özen gösterin.

7- Yapılan araştırmaya göre beyne tokluk sinyalleri ancak 20 dakikada ulaşabiliyor. Yemek yerken çiğneme sürenizi uzatarak ya da yavaş yavaş yemek yiyerek açlığınızı bastırabilirsiniz.

8- Kan şekeri seviyesinin doğru ayarlanması sindirim sistemini rahatlatarak beyne açlık hissi veren sinyalleri ortadan kaldıracaktır. Bu durumun gerçekleşmesi için ise lif ağırlıklı gıdalarla beslenebilirsiniz.