Porsiyonlara ayırın

Toplu et ve et ürünleri alışverişi yaptığınızda aldığınız malzemeleri birer yemeklik olacak şekilde porsiyonlara ayırıp derin dondurucuya yerleştirin. Böylece pişirmek istediğiniz zaman daha kısa sürede çözünmelerini sağlarsınız.

Eti haşlayıp kaldırın

Yemeklere ekleyeceğiniz eti önceden haşlayıp buzdolabına koyarak birkaç gün boyunca saklayabilir ve haşlamak için zaman harcamadan kullanabilirsiniz.

Buzdolabında köfteniz olsun

Vaktiniz olduğunda fazla miktarda kıyma alıp köfte harcı hazırlayın ve şekillendirdikten sonra istediğiniz sayıda olacak şekilde buzdolabı poşetlerine koyup derin dondurucuya kaldırın. Kullanacağınız kadarını derin dondurucudan alıp buzdolabının içinde çözdürün.

Bakliyatları haşlayın

Nohut, kuru fasulye, siyah fasulye, buğday, barbunya gibi bakliyatları haşlayıp porsiyonlara ayırdıktan sonra derin dondurucuya kaldırın. Malzemeleri birkaç saat öncesinde derin dondurucudan çıkarıp yemek yapabilir veya salatalarınıza ekleyerek besleyici bir öğün hazırlayabilirsiniz.

Etleri marine edin

Et ve tavukları soslarla marine edip kapaklı veya streç filmle kapladığınız cam kaplara koyup 3-4 gün boyunca buzdolabında saklayabilirsiniz. Fırında pişirebilir veya az yağ eklenmiş tavada pişirebilirsiniz.

Salata sosları

Damak tadınıza göre yağ-limon-sirke ve aromatik otlarla hazırladığınız salata soslarını kapaklı kavanozlara koyup buzdolabında saklayabilir ve ihtiyacınız olduğunda kullanabilirsiniz.

Domatesleri poşe edin

Yaz mevsiminde domatesler en lezzetli zamanındayken pose ederek saklayabilirsiniz. Bunun için domatesleri kaynar suya atın, 1-2 dakika suda tuttuktan sonra çıkarıp kabuklarını soyun. Sıcakken cam kavanozlara yerleştirip kapağını sıkıca kapatıp ters çevirin. Soğuyunca oda sıcaklığında veya buzdolabında saklayıp kış boyunca yemeklerinize ekleyebilirsiniz.

Sandviç malzemeleri

Sabahları işte veya okulda hazır ürünlerle kahvaltı etmek yerine evde hazırladığınız bir sandviçi yanınıza almak isterseniz, kullanacağınız malzemeleri önceden dilimleyip saklama kaplanına bölüştürün. Böylece sabah çok kısa sürede sandviç hazırlayabilirsiniz.