Foto Haber

11 Temmuz 2014- Cuma Mutfağımızdaki yabancılar

Mutfağımızdaki yabancılar

Mutfağımızın demirbaş malzemeleri patlıcan, bulgur ve mercimeği tahtından eden süper gıdalar, sağlık ve güzellik vaadiyle artık her yerde.

Mis gibi mercimek çorbasına, lokum gibi bir patlıcan kebaba ya da tereyağlı bulgur pilavına kim hayır diyebilir? Bu birbirinden lezzetli yemeklerle büyümüş olsak da günümüzde sağlıklı beslenme arzumuz fetişizm sınırlarını zorlayacak hale geldi. Durum böyle olunca da, adını daha önce duymadığımız, her biri birbirinden maharetli sebze, meyve ve tohumlar mutfağımıza giriyor. İşte zayıflattığı, cildimizi güzelleştirdiği ve vücudumuzu kansere karşı koruduğu söylenen şifalı gıdalar ve faydaları.

CHİA TOHUMU
Ispanaktan daha fazla demir, portakaldan daha fazla C vitamini, keten tohumu ve somondan daha fazla Omega 3, sütten daha fazla kalsiyum, muzdan daha fazla potasyum, yabanmersini ve yeşil çaydan daha fazla antioksidan ve soya fasülyesinden daha kaliteli protein içeren chia, son dönemlerin en gözde süper gıdası. Zengin protein, yağ ve lif içeriğiyle Aztekler'in en önemli besin kaynaklarından olan chia tohumunun kökeni Meksika ve Guetemala. Aslen nane familyasından çiçekli bir bitkinin tohumu olan chia tohumlarını, kahvaltıdan sonra bir bardak suyla içebilirsiniz. Yoğurda, kahvaltılık gevreklere ve meyve-sebze sularına da karıştırarak tüketebileceğiniz chia tohumlarını, yemeklere katarak da kullanmanız mümkün.

A’dan Z’ye Tarifler A’dan Z’ye tüm tariflerin listesini görmek için tıklayın

Tarif Arama Kutusu

tarif ARA
BİZE ULAŞIN