Semizotu

Semizotu

Giriş Saati:14.07.2010 17:01

Güncelleme:12.08.2010 12:58

Semizotu

Mayhoş tadıyla sevilen bostangüzeli:

Semizotugiller familyasının örnek bitkisidir. Kültür bitkisi olarak yetiştirilmesinin yanı sıra tohumunun düştüğü yerlerde kendiliğinden yetişen, daha küçük yapraklı yabani türleri de bulunan semizotunun anayurdu Hindistan kabul ediliyor. Kendine özgü mayhoş tadıyla çok sevilen semizotu aynı zamanda zengin bir omega-3 kaynağıdır.

Nasıl biliniyor?
Ülkemizin hemen her yerinde yetişen semizotu, farklı yörelerde "tohmegen", "töğmeken", "pirpirim", "pirpir", "pirpirün", "perper", "parpar", "perpine", "elmelik", "erekleme", "cibille", "cilbirotu", "semizlik", "semizebe", "soğukluk", "bostangüzeli" gibi adalarla anılıyor.

Semizotu temizlerken:
Genellikle kök kısmıyla birlikte satıldığından üzerinde fazla miktarda kum ve çamur bulunabilen semizotu kullanmadan önce iyice yıkanmalıdır. Bunun için öncelikle semizotu demetinin kök kısmını kesip atın. Daha sonra yapraklarının arasında renk değiştirenler varsa onları ayıklayıp, demeti su dolu bir kabın içine koyun ve bir süre bekletin. Kabın dibinde kum kalmayana dek arada bir suyunu değiştirerek bu şeklide yıkayın. Semizotunun yaprakları çok kırılgan olduğundan bu işlem sırasında fazla hırpalamamaya özen gösterin.

Semizotu ve omega-3
Omega-3 insan sağlığı açısından gerekli olan ancak vücutta üretilmediği için dışarıdan alınması gereken doğmamış türde bir yağ asididir ve yapraklı sebzeler arasında en yüksek oranda semizotunda bulunur. Omega-3, kalp krizi nedenlerinden biri olan kandaki kötü kolesterol seviyesini düşürdüğünden, semizotu bu özelliği ile kalp dostu bir sebzedir.

Semizotunun sağlığa faydaları
Semizotu A, B1, B2, C vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, demir, potasyum, omega-3 ve I-norepinefrin (dokulardaki kanamayı azaltıcı etkiye sahip bir tür nörohormon) içerir. Semizotu kanı temizler, idrar söktürür. Böbreklerdeki kum ve taşın dökülmesine yardımcı olur. Yüksek oranda lif içerdiğinden kabızlık çekenlere iyi gelir. Kanın pıhtılaşmasını kolaylaştırıcı etkisi olduğundan kanamaları durdurmada faydalıdır. Mide yanmasını giderir. Bronşları açar. Kalbe iyi gelir. Kandaki şeker oranını düşürür. Uykusuzluğa ve zihin yorgunluğuna iyi gelir. Bağırsakları yumuşatır. Baş ağrısı ve vücuttaki diğer ağrıları gidermeye yardımcı olur.

100 gram taze semizotunda:

BESİNLER VE KALORİ
Kalori 32 Protein 2 gram Karbonhidrat 3.8 gram Kolesterol 0 Yağ 0.4 gram Lif 1.4 gram

MİNERALLER
Fosfor 4 mgr Kalsiyum 40 mgr Demir 0.2 mgr Sodyum 80 mgr Potasyum 45 mgr

VİTAMİNLER
A vitamini 180 IU B1 vitamini 0.04 mgr B2 vitamini 0.03 mgr B6 vitamini 0.03 mgr C vitamini 8 mgr

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SOFRA veya sofra.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Tarif Arama Kutusu

tarif ARA
BİZE ULAŞIN