Mısır

Mısır

Giriş Saati:14.07.2010 15:49

Güncelleme:12.08.2010 13:15

Mısır

Buğdaygillerin her farklı çeşidiyle sevilen sebzesi:

Anayurdu Güney Amerika olan mısır, Buğdaygiller'dendir. Nişasta açısından zengin, beyaz, sarı ya da kızıl tanecikleri, düz uzun yapraklardan oluşan bir kılıf içinde korunan, uzun bir koçan oluşturur. Mısır, olduğu gibi yenilmesinin yanı sıra, yağı çıkartılarak, unu, irmiği ve nişastası yapılarak da tüketilir. Mısırözü yağı damar sertliğini önleyici etkiye sahiptir. Mısır ayrıca kanser önleyici maddeler de içerir.

Mısır çeşitleri:
Taneli mısır: Koyu sarı renkli, sert, küçük koçanlı tane mısırdan, en çok hayvan yemi olarak faydalanılır. Bunun dışında ezilerek un haline getirildiğinde, krep, kek, pasta, galeta ve ekmek yapımında kullanılır.

Tatlı (şekerli) mısır: Temmuz-ekim ayları arasında taze olarak bulunur. Olgunlaşmadan toplanıp kısa
sürede tüketilmelidir. Çünkü uzun süre beklediğinde nişastası ortaya çıkar. Haşlanarak ya da közlenerek yenir. Koçan ya da tane olarak, kırmızı etler ve kümes hayvanları yanında sunulur. Taneleri karışık salatalara katılır.

Bebek mısır: Çok küçük boydaki koçan mısırlar, bebek mısır olarak adlandırılır. Salatalarda ve garnitür olarak kullanılır.

Patlatmalık mısır: Bu tür mısırın ayıklanan taneleri ateşte patlatılır. Tanecikler kapalı bir kaba konup ısıtılınca patlar ve şişer. Ayrıca kapaklı bir tencereye yağ-tuz karışımı ile birlikte konup ocakta patlatılır.

Mısırın sağlığa faydaları:
Mısır tanelerinde bulunan doymamış yağ asitleri, kolesterol düzeyinin kontrol edilmesine yardımcı olduğu için kalp ve damar sağlığına faydalıdır. Mısır tanelerinde bulunan A vitamini ise gözler, kemikler, diş ve böbrekler için gerekli bir vitamindir. Miktarını abartmadan, normal olarak yendiği takdirde mide ülseri ile midenin zarında meydana gelen yaraları iyileştirir. Mısırdan elde edilen mısırözü yağı, doymamış yağ özelliğinden dolayı damar sertliği önleyici etkiye sahiptir. Mısırın ishali kestiği, bunun yanında mısır püskülünün de idrar söktürücü, sakinleştirici ve zayıflamayı kolaylaştırıcı etkisi olduğu bilinmektedir.

100 gram mısır tanesinde:

BESİNLER VE KALORİ
Kalori 83 Protein 3.2 gram Karbonhidrat 18.8 gram Kolesterol 0 Yağ 0.1 gram Lif 0.7 gram

MİNERALLER
Fosfor 89 mgr Demir 0.6 mgr Potasyum 165 mgr

VİTAMİNLER
A vitamini 400 IU B1 vitamini 0.11 mgr B2 vitamini 0.1 mgr B3 vitamini 1.3 mgr C vitamini 7 mgr

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SOFRA veya sofra.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Tarif Arama Kutusu

tarif ARA
BİZE ULAŞIN