Hindistancevizi

Hindistancevizi

Giriş Saati:10.08.2010 10:38

Güncelleme:11.08.2010 19:03

Hindistancevizi

Dışı katlı, eti tatlı, içi sütlü...

Uzak diyarlardan gelip konuk olur bizlere hindistancevizi. Sütü içilir, aynı zamanda tatlı yapımında ve Uzakdoğu yemeklerinde kullanılır. Etli kısmı meyve olarak yenilmesinin yanı sıra, rendelenerek de birçok yiyeceğe hayat verir.

Filipinler, Hindistan, Endonezya ve Afrika'da yetişen hindistancevizi küçük boy kavun ebatlarında ve oval şekilde olup, sert bir kabukla kaplıdır. Kabuğun altında mat beyaz renkli, susuzluk giderici özelliği yüksek, şekerli bir sıvıdan oluşan hindistancevizi sütü bulunur. Meyve olgunlaştığında, muhteşem koku ve lezzette bir etle kaplanır. Kabuğun üzerinde bulunan koyu renkli üç lekeden büyük olanı delinerek sütüne ulaşılır. Meyvenin filizinin köklendiği yer de bu lekedir. Hindistancevizinin lifli kabuğu, meyvenin suda batmadan yüzmesini sağlar. Bu özellik hindistancevizinin okyanus akıntılarıyla Güneydoğu Asya'dan tüm tropik iklim kuşağına kolaylıkla yayılmasını sağlamıştır.

Yetiştirilmesi :
Bu egzotik meyve, fazla bakıma ihtiyaç duymadan büyür. Olgunlaşma sürecini tamamladıktan sonra ise ortalama 70 yıl boyunca meyve verir. Hindistancevizinin kurutulup rendelenmiş eti, pasta ve tatlı yapımında kullanılır. Bazı ülkelerde hindistancevizi sütü, inek sütüyle karıştırılarak tüketilir.
Hint Mutfağı'nda çok kullanılan hindistancevizi sütü, körili karışımlara, soslara ve pilavlara ayrı bir tat katar. Brezilya Mutfağı'nda ise tatlı ve hamurişlerinin üzeri hindistancevizi kremasıyla kaplanır. Fransa'da rendelenmiş hindistancevizi bisküvi, hamurişi, reçel ve dondurmalarda kullanılır.
Bütün haldeki hindistancevizini, oda sıcaklığında yaklaşık 4 ay süreyle muhafaza edebilirsiniz. Rendeledikten sonra ise cam kavanoz içinde ağzını sıkıca kapatıp buzdolabında 3-4 gün saklayabilirsiniz. Bu egzotik meyve uygun koşullarda saklanmadığında ekşime yapar.

30 gram hindistancevizinde...

BESİNLER VE KALORİ

Kalori 104 Karbonhidrat 1.1 gram Protein 1.1 gram Yağ 10.2 gram

MİNERALLER
Fosfor 27 mgr Kalsiyum 3.7 mgr Demir 0.59 mgr Potasyum 124 mgr Sodyum 4.7 mgr Magnezyum 14.8 mgr
VİTAMİNLER

B1 vitamini 0.008 mgr B2 vitamini 0.005 mgr B3 vitamini 0.90 mgr B6 vitamini 0.02 mgr Folik asit 8.0 mcgr

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SOFRA veya sofra.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Tarif Arama Kutusu

tarif ARA
BİZE ULAŞIN