Midye

Midye

Giriş Saati:07.07.2010 14:02

Güncelleme:07.07.2010 14:05

Midye

Minik Lezzet Sandıkları..

İçlerinde oluşturdukları inci taneleri ile kardeşi istiridyeler gibi adeta denizlerin hazine sandığıdır midyeler… Hem tuzlu hem de tatlı sularda doğal olarak bulundukları gibi çiftliklerde de yetiştirilen midyeler, görüntüleri ve tatları ile sofralara ayrı bir şıklık katar.
Yumuşakçaların yassı solungaç takımına giren midyegiller familyasına mensup olan midye, su altında çeşitli alanlara tutunarak yaşar. Deniz kenarında yaşayan insanların en eski gıdalarından olan midyenin dünyanın her yerinde, özellikle soğuk bölgelerde 70 civarında türü bulunur. Tatlı ya da tuzlu suda hayatını sürdürebilen midyenin bir tanesi günde 20 ile 40 litre arasındaki suyu filtre eder. Bu şekilde hem beslenir hem de suyu temizler. Doğal olarak yetiştiği gibi çiftliklerde de üretimi yapılan midyenin kazık üzerinde, asma yöntemi ve düz alanda olmak üzere üç tip yetiştiriciliği yapılır. Her mevsimde yenen midye, tek başına bir yemek olabildiği gibi farklı mezelerle uyum sağlayarak değişik lezzetlere de bürünebilir. Midye satın alırken, temiz sularda yetişmiş olmasına ve güvenilir bir balıkçıdan almaya dikkat edin!

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SOFRA veya sofra.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Tarif Arama Kutusu

tarif ARA
BİZE ULAŞIN