Sofra Dergisi’ne ödül

Sofra Dergisi’ne ödül

Giriş Saati:20.01.2017 13:50

Güncelleme:20.01.2017 13:51

Sofra Dergisi’ne ödül

Dünya Kitap Dergisi’nin 24 yıldır verdiği geleneksel “Yılın En İyileri” ödülleri kapsamında Sofra Dergisi, “Gastronomi Kültürüne Katkı Özel Ödülü”ne değer bulundu

Ahmet Örs, Ali Esad Göksel, Faruk Şüyün, Müge Akgün ve Osman Serim'den oluşan seçici kurulun, oy birliğiyle karar verdiği ödülü, derginin Yayın Yönetmeni Esra Düzdağ'a, Mutfak Dostları Derneği Başkanı Zeynep Kakınç sundu.

Ödülün Sofra Dergisi'ne verilme gerekçesi ise Dünya Kitap Dergisi Yayın Yönetmeni Faruk Şüyün tarafından şu şekilde özetlendi: "Ülkemizde çağdaş mutfak dergilerinin gerek içeriği, gerekse sunum ve felsefesiyle öncülüğünü yapması, geride bıraktığı 20 yılda gastronomi kültürüne katkısı nedeniyle…"

Pera Müzesi'nde gerçekleşen, edebiyat, yayın, sanat, iş ve medya dünyasından ünlü isimlerin buluştuğu törende diğer kategorilerde ise Murat Meriç, Kasım-Yadigar Eğit, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, Armağan Tunaboylu, Harun Candan ve Feyzi Halıcı ödül aldılar.

"Yılın En İyi Gastronomi Kültürü Kitabı" Seçici Kurulu, bu yıl ödüle değer kitap bulamamıştı ancak biri "Emek", diğeri "Katkı Özel" olmak üzere iki ödül vermiş oldu. "Gastronomi Kültürü Emek Ödülü"nün sahibi ise Feyzi Halıcı oldu.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SOFRA veya sofra.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Tarif Arama Kutusu

tarif ARA
BİZE ULAŞIN