"Benmari usulü" dedikleri...

Giriş Saati:17.04.2014 14:48

Güncelleme:17.04.2014 15:06

"Benmari usulü" dedikleri...

Adım adım benmari usulü çikolata eritme ve bu yöntemle ilgili pratik bilgiler...

Benmari nedir?

Benmari, bir sosu, bir çorbayı ya da herhangi bir malzemeyi sıcak tutmak ya da bazılarını direkt ateşin yanma riskiyle karşı karşıya bırakmadan eritmek ya da yiyecekleri kaynar su sıcaklığında pişirmek için kullanılan bir yöntem...

Nasıl uygulanır?


Benmarinin prensibi, içine eritilecek, ısıtılacak ya da sıcak tutulacak malzemelerin konduğu kabın, kaynar su dolu daha büyük bir kabın içine konularak ateşe oturtulmasına ve suyun sıcaklığı ile istenilen işlemşn gerçekleştirilmesine dayanır.

Nerelerde kullanılır?

Benmari usulü, direkt ateşle temasta yanabilecek ya da bozulabilecek gıdaların ısıtılması, sıcak tutulması, eritilimesi ve pişirilmesinde kullanılır.

Ateşle temasta, kesilebilecek yoğurtlu ve kremalı tariflerde, çikolata eritmede, pilav ısıtmada ve fırında pişirilen krem brüle gibi tariflerde kullanılır.

Benmari usulü çikolata eritme

küp * Çikolataları bir bıçak yardımı ile doğrayın.
yarım ay * Daha sonra ısıya dayanıklı bir kaba aktarın.
yarım ay (piyaz) * Daha geniş başka bir kaba sıcak su koyup, ocağa oturtun. Çikolataları koyduğunuz kabı da onun üzerine yerleştirin.
kuşbaşı * Sıcağın etkisi ile eriyen çikolatanız artık dilediğiniz tarifte kullanılmak üzere hazır duruma gelmiştir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SOFRA veya sofra.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Tarif Arama Kutusu

tarif ARA
BİZE ULAŞIN