Leziz kekler için…

Leziz kekler için…

Giriş Saati:11.06.2013 11:30

Güncelleme:17.02.2015 16:38

Mine Nartop

Leziz kekler için…

Kek çeşitleri kahvaltılarda, çay saatlerinde, ara öğünlerde en sevilen ve tercih edilen lezzetler arasında yer alır. İyi kabarmış, kıvamı yerinde, mis gibi kokan bir kek pişirmek ise hiç de zor değil! İşte kek yapımına dair püf noktaları…

FOTOĞRAF: ERKİN ÖN

Kek yaparken...

★ Kek hazırlarken kullanacağınız malzemenin oda sıcaklığında olmasına dikkat edin.

★ Kek için önce yumurtaları çırpıp, şekeri ekleyin ve birlikte yeniden çırpın. Daha sonra sıvıyağ, süt gibi sıvı malzemeleri, en son da unu ekleyin.

★ Tarifinizde oda sıcaklığında tereyağı ya da margarin kullanılıyorsa, önce tereyağı ya da margarini şekerle çırpın. Sonra üzerine yumurta ve diğer malzemeleri ekleyin.

★ Kek yaparken karbonat yerine kabartma tozunu tercih edin.

★ Kekinizi mikserle çırpacaksanız karıştırma işlemine düşük devirde başlayıp daha sonra yüksek devirde devam edin. Harca un ekledikten sonra ise mikserin düşük devrini kullanın.

★ Kekinize ekleyeceğiniz unda topak kalmaması için eleyerek harca katın.

★ Kabartma tozunu da unla birlikte elerseniz harca eşit olarak dağılır ve kekiniz daha iyi kabarır.

★ Kekinize meyve ekleyecekseniz, meyve parçalarının dibe çökmesini önlemek için kestikten sonra üzerlerine un serpin.

★ Kek yaparken meyve, fındık, ceviz gibi malzemeler kullanacaksanız hamurun 1/3'ünü ayırın. Kalan hamura bu malzemeyi ekleyip karıştırın. Kalıba önce ayırdığınız sade hamuru, daha sonra malzemeli olanı dökün. Bu şekilde hazırladığınız malzemelerin dibe çökmesini önlemiş olursunuz.

★ Kekin kalıptan kolay çıkması için kalıbı önce yağlayın, sonra unlayın ve üzerine hamuru dökün. Kalıba aldığınız hamuru bekletmeden fırına verin.

★ Kek pişirirken fırını önceden ısıtın. 180- 200 derece, kek pişirmek için idealdir.

★ Pişme esnasında fırının kapağını sürekli açıp kapamayın.

★ Pişip pişmediğini anlamak için kekin orta kısmına bir kürdan ya da bıçak batırın. Hamur bulaşmadan temiz olarak çıkıyorsa kekiniz pişmiş demektir.

★ Keki fırından çıkardıktan sonra kalıbın içinde soğutun. Kalıptan çıkarmak için silkeleyin, eğer bu şekilde çıkmıyorsa bir bıçağın ucunu kalıbın kenarlarına gezdirerek kalıptan ayırın.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SOFRA veya sofra.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Tarif Arama Kutusu

tarif ARA
BİZE ULAŞIN